Kapat
  • Çalışma Saatleri (08:00-18:00)

    Pazar Kapalı
  • Mail

    bilgi@ademkarafilik.com
  • Telefon

    0312 231 84 70

Kendinle Yüzleş

Kendinle Yüzleş

Kendinle Yüzleş

“İrdelenmemiş bir hayat

yaşanmaya değmez”

Sokrates

Başarı ve mutluluğun temelinde, insanın kendisini ve yeteneklerini tanıması yatmaktadır. Yeteneklerini tanımayan kişi, bunları neden, nerede, ne zaman, nasıl ve ne şekilde kullanacağını bilmediği için çalışmalarından zevk alamayacağı gibi, kendinde çalışma azmini de bulamaz.

Bizler de nitelikli her insan gibi kendimizi tanımak, mevcut potansiyel yeteneklerimizi işleyip-geliştirmek ve insan olmanın hakkını vermekle yükümlüyüz. İnsani değerlere sahip olmak da bunu gerektirir.

İnsan olarak, insan olma onurunu yaşatabilme adına kendimizi, potansiyel yeteneklerimizi, güçlü yönlerimizi, zayıf yönlerimizi, olumlu ve ya olumsuz özelliklerimizi bilmemiz gerekir. Bunun yanında; zihinsel, duygusal, psikolojik ve bedensel özelliklerimizi de tanımalıyız.

Kendini tanıyan insan kendi kıymetini algılayabilecek, daha iyi bir insan olma yolunda, değişim ve gelişim adına daha rahat ilerleyecektir.

Hayat ve başarı yolculuğunda kişinin; kendini tanıması, bilgi, eğitim, kültür, bakış açısı, sahip olduğu insani değerler, kendisine yönelik hoşgörüsü ve olgunluğu gibi bir dizi olumlu özellikleri barındırması gerekir. Ayrıca, kişi hatalarını, eksikliklerini, kusurlarını, zayıf yönlerini olgunlukla karşılayabilmelidir.

Kişi güçlü ya da zayıf yönlerini doğru bir şekilde tespit etmeye çalışmalıdır. Her iki niteliğin de doğal olduğunu içselleştirerek, eksiği iyiye ve güzele, iyi ve güzeli de daha iyi ve daha güzele doğru geliştirme çabası içerisinde olmalıdır.

Kendimizi ve özelliklerimizi tanımak, yeterlilikleri ve eksiklikleri gözlemleyebilmek, amaç ve hedeflere ulaşma aşamasının olmazsa olmaz kuraldır. Kişinin kendisini olabildiğince iyi tanıması kendisiyle ilgili alacağı kararların başarılı olmasında temel basamakları oluşturur. Eğer birey eksik yanlarını görebilirse, bunların getireceği olumsuzluklardan sakınabilir ve eksikliklerini gidererek, bu olumsuz özelliklerini daha olumluya çevirebilir. Kişi kendisini tanıyarak doğru kararlar alabilir.

Adem KARAFİLİK

Eğitimci Yazar – Kişisel Gelişim Uzmanı

ÖĞRENMENİN İLKELERİ SERİSİ

ÖĞRENCİ YOL HARİTASI kitabından alınmıştır