Kapat
  • Çalışma Saatleri (08:00-18:00)

    Pazar Kapalı
  • Mail

    bilgi@ademkarafilik.com
  • Telefon

    0312 231 84 70

Değerinizi Bilin

Değerinizi Bilin

Değerinizi Bilin

Değerinizi Bilin

Tanınan ve herkes tarafından beğenilen bir konuşmacı, seminerine 50 dolarlık bir banknotu göstererek başladı. Seminer salonu hınca hınç doluydu. Salonu dolduran dinleyicileri süzdükten sonra: ”Elimdeki bu parayı kim ister?” diye sordu ve eller kalkmaya başladı. Konuşmacı: "Bu parayı sizlerden birine vereceğim fakat öncelikle bazı şeyler yapacağım," dedi. Parayı önce buruşturdu ve dinleyicilere: "Hâlâ bu parayı isteyen var mı?" diye sordu, eller yine havadaydı.

Bu sefer, konuşmacı: "Peki bu paraya şunları yaparsam?" dedi ve 50 doları yere attı onun üstüne bastı, ezdi, pisletti.Para şimdi pis ve buruşuktu, fakat eller yine havadaydı ve o parayı herkes istiyordu.

Konuşmacı şöyle dedi:

"Arkadaşlarım burada çok önemli bir şey öğrendiniz, burada paraya ne yaparsam yapayım hiç önemli değil onu yine de istiyorsunuz, çünkü benim ona yaptığım şeyler onun değerini düşürmedi, o hâlâ 50 dolar. Hayatımızda çoğu kez verdiğimiz kararlar, hayata bakışımız veya hayat şartları nedeniyle hırpalanır, rencide ediliriz, canımız acıtılır, yerden yere vuruluruz, kendimizi kötü hissederiz.

Hayatınızda ne olduğu veya ne olacağı önemli değildir. Bizler hiç bir zaman değerimizi kaybetmeyiz, temiz ya da pis, hırpalanmış ya da kırılmış, bunların hiçbiri önemli değildir. Seni sevenler senin ne kadar değerli olduğunu her zaman bileceklerdir.

Eğer siz kendinizi değersiz hissederseniz, herkes de sizi değersiz görmeye başlayacaktır. Siz kendinizi değerli hisseder ve değerli insanların yaptığı gibi yaparsanız, herkes sizin değerinizi anlayacaktır.

Adem KARAFİLİK

Eğitimci Yazar – Kişisel Gelişim Uzmanı

ÖĞRENMENİN İLKELERİ SERİSİ

ÖĞRENCİ YOL HARİTASI kitabından alınmıştır